Borut Ambrožič, INPEA Slovenija, Gregor Žigon, direktor Doma pod Gorco
Borut Ambrožič, INPEA Slovenija, predstavnik Doma za starejše Tezno
Borut Ambrožič, INPEA Slovenija, dr. Marko Soršak, župan občine Hoče Slivnica
|
Nikoli prestar za knjigoINFO INPEA TOČKA in Alma Mater Europaea - ECM sta v sodelovanju s sodelujočimi v projektu organizirali dogodek, ki so ga poimenovali »NIKOLI PRESTAR ZA KNJIGO«. Osveščevalni dogodek je uvrščen v programski sklop letošnjih jubilejnih 20. »Slovenski dnevi knjige v Mariboru, v okviru katerega se bo zvrstilo več kot 90 dogodkov, akcij in prireditev, ki so tako ali drugače povezani z literaturo in s knjigo. INFO INPEA TOČKA je svoja vrata javnosti odprla leta 2015, ko je v sodelovanju z Alma mater Europaea – ECM začela s svojim delovanjem na Slovenski 17 v Mariboru. Mednarodno združenje za preprečevanje nasilja nad starejšimi (Intenational Network for the Prevention of Elder Abuse, INPEA) je bilo ustanovljeno leta 1997. S svojimi aktivnostmi želi pripomoči k izboljšanju družbene sposobnosti prepoznavanja in odzivanja potreb in izzivov starajoče se družbe. INPEA deluje kot nevladna organizacija (NVO) s posebnim svetovalnim statusom z Ekonomskim in socialnim svetom Združenih Narodov (od leta 2003), Oddelkom za ekonomska in socialna vprašanja (DESA) in je priključena k Oddelku ZN za javno informiranje (DPI).
Projekt »NIKOLI PRESTAR ZA KNJIGO« predstavlja knjigo kot terapevtsko – kognitivni pripomoček, ki je lahko v pomoč pri »miselni telovadbi«. Pešanje spomina je povezano z biološko starostjo in tudi z drugimi dejavniki, ki pospešujejo staranje možganskih celic. Izvajanje vaj za vadbo spomina in pozornosti je učinkovit način ohranjanja miselne kondicije. Knjiga je pri tem lahko »tehnologija – tehnika«, s pomočjo katere organiziramo, oblikujemo, hranimo in posredujemo daljša besedilna ali slikovna sporočila.
V okviru dogodka je bilo knjižnicam Doma za starejše Tezno, Doma pod Gorco, Mariborski knjižnici - Knjižničnemu ciklu Univerze za tretje življenjsko obdobje, enoti mariborski knjižnici v občini Hoče Slivnica ter Literarni hiši v Mariboru razdeljeno 300 knjig. Donacijo knjig so omogočili INFO INPEA TOČKA v Mariboru, SNG Maribor in Andragoški center Slovenije, ki je za ta namen knjižnici Alma Mater Europaea – ECM poklonil strokovne knjige iz področja izobraževanja starejših. Partnerja projekta sta IZUM in podjetje Jolly – Aero d.o.o. ter Skupina za kulturizacijo mariborskega prostora. V okviru dogodka je prisotnim predstavila delavnice za trening spomina mag. Vanja Jus, raziskovalka uravnoteženja možganskih hemisfer ter licenčna inštruktorica programa MemoHELP. Kot primer dobre prakse vseživljenjskega učenja je zbrane nagovoril tudi zasl. prof. ddr. Matjaž Mulej, ki s preko 2000 objavami v preko 40 državah neumorno nadaljuje svoj izobraževalni cikel. Raziskave in primeri dobre prakse kažejo, da je z možgani podobno kot z mišicami. Tako kot potrebuje telo kondicijo, da zmore telesne napore, potrebujejo tudi možgani »miselno telovadbo«, da lahko rešujejo miselne napore. Spominski sistem pomeni osnovo delovanja mnogih kognitivnih funkcij. Zaradi demografskega fenomena, s katerim se sooča tudi Slovenija, je postala demenca bolezen starajoče se družbe. Po dostopnih podatkih naj bi pred dopolnjenim 65. letom za demenco obolel 1 odstotek prebivalstva, po 65. letu pa govorimo že o 4 do 10 odstotkih starostnikov, ki imajo izraženo obliko bolezni demence. Po 90. letu naj bi imelo demenco skoraj 60 odstotkov ljudi. Knjiga v okviru projekta »NIKOLI PRESTAR ZA KNJIGO« ne predstavlja več samo ali izključno pedagoški pripomoček oz. učno pomagalo, pač pa prebiranje knjige nas lahko tudi pomirja, sprošča ali navdihuje. Osvajanje bralne tehnike in oblikovanje bralnih navad, so tudi ena od oblik možganske vadbe, ki zmanjšuje možnosti kognitivnega upada. Raziskava ministrstva za kulturo »Bralna kultura in nakupovanje knjig v Republiki Sloveniji« iz leta 2014 med razlogi anketirancev za branje navaja: širjenje obzorja in znanja (informiranje, učenje), ker jih branje veseli, si z njim popestrijo življenje oziroma čutijo potrebo po branju. »V zadnjem času večkrat izpostavljena demografska dejstva pa bodo v prihodnje pogojevala tudi knjigo kot kondicijski pripomoček za vsakogar, ki bo želel kvalitetno in zdravo preživljanje t. i četrtega življenjskega obdobja (Borut Ambrožič)« Pakistanska šolarka Malala, ki je preživela poskus umora s strani Talibanov, ko je javno zagovarjala pravico do izobraževanja je ob obisku Združenih narodov dejala: »En otrok, en učitelj, ena knjiga in eno pero lahko spremenijo svet". |