Zveza SUP
  • O NAS
  • PACIENTOVE PRAVICE IN DOLŽNOSTI
  • DOGODKI IN PROJEKTI
    • DOGODKI IN PROJEKTI 2019
    • STAREJŠI DOGODKI
    • Eknjiga o otr pravicah
    • Srebro
  • PODPORNIKI
  • O NAS
  • PACIENTOVE PRAVICE IN DOLŽNOSTI
  • DOGODKI IN PROJEKTI
    • DOGODKI IN PROJEKTI 2019
    • STAREJŠI DOGODKI
    • Eknjiga o otr pravicah
    • Srebro
  • PODPORNIKI
Search

Dogodki in projekti 2020

Predsednik Zveze SUP, Borut Ambrožič ob napovedi vzpostavitve negovalne bolnišnice na Slivniškem Pohorju

On predstavitvi načrtov UKC Maribor za ureditev negovalne bolnišnice na Pohorju, je podal izjavo tudi nekdanji prvi Zastopnik pacientovih pravic v Mariboru, Borut Ambrožič. Za NET TV je pred Zdravstvenim domom dr. Adolfa Drolca v Mariboru povedal: »Glede na potrebe bolnikov bi vsaka mestna občina potrebovala negovalno bolnišnico. Trenutno ima samostojno negovalno bolnišnico samo Ljubljana. Možnost takšne nege dajejo tudi nekatera zdravilišča in oddelki v nekaterih bolnišnicah, kar pa je občutno premalo. To akutno zdravstveno vprašanje je s pojavom novega koronavirusa še toliko bolj prišlo v ospredje.«
 
Medijske objave:
https://www.sta.si/2809903/na-pohorju-namesto-pljucnega-oddelka-negovalna-bolnisnica
https://maribor24.si/lokalno/pljucni-oddelek-na-pohorju-bo-sluzil-novemu-namenu
​
Picture

Predsednik Zveze Slovenska unija pacientov in predstavnik INPEA Slovenija, Borut Ambrožič ob 5. obletnici delovanja INFO INPEA TOČKE

Ob 5. obletnici delovanja, 19. decembra 2020 smo v INFO INPEA TOČKI, upoštevajoč omejitve, ki jih s seboj prinašajo ukrepi za zajezitev COVID 19, pripravili skupno sporočilo, s predstavniki PU Maribor, CSD Maribor, Domom pod Gorco, Centrom za pomoč na domu Maribor in predstojnico Svetovalno-terapevtskega centra za družine pare in posameznike, ki deluje pod okriljem Mednarodnega inštituta za psihoterapijo in uporabno psihologijo Alma Mater Europaea – ECM.
Izjave sodelujočih lahko preberete na teh povezavah:
https://www.radio1.si/80078/peta-obletnica-delovanja-info-inpea-tocke-v-mariboru
https://maribor24.si/lokalno/info-tocka-za-preprecevanja-nasilja-nad-starejsimi-tudi-v-mariboru
https://www.facebook.com/2269303119828344/posts/httpsmaribor24silokalnomariborinfo-inpea-tocka-v-mariboru-deluje-ze-pet-let/3732499573508684/
​
Picture
Picture

Zveza SUP ob zagonu Globalne strategije za eliminacijo raka materničnega vratu na ŠTAJERSKEM

Mariborčani ob zagonu Globalne strategije za eliminacijo raka materničnega vratu
Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) je 17. 11. 2020 zagnala Globalno strategijo za eliminacijo raka materničnega vratu, ki so jo države, ki so pristopile k tej strategiji obeležile z razsvetlitvijo njihovih kulturnih znamenitosti v turkizni barvi. Izvedena akcija predstavlja edinstven globalni dogodek, ki se navezuje na sprejem Globalne strategije za odpravo raka materničnega vratu (ang; Global strategy to accelerate cervical cancer elimination), ki jo je avgusta letošnjega leta uradno sprejelo 194 držav med Svetovno zdravstveno skupščino.
Na nacionalni ravni so v pobudi Svetovne zdravstvene organizacije sodelovali: Zveza slovenskih društev za boj proti raku, ZORA, OIL, NIJZ, MZ in WHO Slovenija. S turkizno barvo, ki je simbolična barva raka materničnega vratu je bil ta dan osvetljen Blejski grad.  ​
 Na pobudo predsednika Zveze Slovenska unija pacientov, Boruta Ambrožiča ter ob podpori Društva za boj proti raku Štajerske Maribor in Sektorja za zdravstvo in socialno varstvo pri Mestni občini Maribor, so se globalni akciji osveščanja o boju zoper raka materničnega vratu na štajerskem koncu pridružili tudi Vetrinjski dvor in Karantena. Obe mariborski kulturni ustanovi sta z istočasno osvetlitvijo s turkizno barvo,ki je simbolna barva raka materničnega vratu, opozorile na pomen učinkovitega preprečevanja raka materničnega vratu.
Karantena je del kompleksa nekdanje KPD Maribor, ki  je bil zgrajen pred letom 1900 kot značilna petokraka zgradba, nekdanja moška kaznilnica. Od leta 2009 je v upravljanju Narodnega doma Maribor. Objekt je namenjen kulturnim dejavnostim kulturnih organizacij, ki niso javni zavodi, dejavnostim upravne in strokovne pomoči ljubiteljski kulturi, ki jih izvaja Javni sklad RS za kulturne dejavnosti – območna izpostava Maribor (JSKD), ter za regionalno pomembne raziskovalne strokovne dejavnosti s področja kulturoloških raziskav in humanistike, ki jih izvaja Znanstveni raziskovalni center Slovenske akademije znanosti in Umetnosti (ZRC SAZU). V tej isti stavbi imajo svoje prostore tudi druga prepoznavna kulturna društva.
Vetrinjski dvor je večnamenski prireditveni, razstavni in produkcijski prostor, v upravljanju Narodnega doma Maribor, namenjen izvajanju programov nevladnih kulturnih organizacij. Razstavišče, dvorana in atrij (ter občasno še kakšna projektna soba) delujejo kot kulturno prizorišče, ki je na projektni osnovi na voljo kulturnim producentom, po drugi plati pa zasebnim kulturnim organizacijam in iniciativam ter samostojnim ustvarjalcem na področju kulture in kulturnih industrij.
Ob pridružitvi akciji je župan Mestne občine Maribor, Saša Arsenovič podal sledečo izjavo: »V Mariboru smo se ponosno pridružili globalni akciji za ozaveščanje o raku na materničnem vratu, s katero sta v turkizni barvi zažarela Vetrinjski dvor in kulturni center Karantena. Mestna občina Maribor je že več desetletij v tvornem stiku s Svetovno zdravstveno organizacijo, sodeluje  pri promociji in sofinanciranju programov zdravega življenjskega sloga, zmanjševanju tveganj za razvoj bolezni, za boljšo dostopnost do zdravstvenih storitev, za izboljšanje zdravstvene preventive in kurative na vseh ravneh. Kot zagovornica izvajanja javnozdravstveni programov si Mestna občina Maribor močno prizadeva za  vsa skupna prizadevanja, ki pripomorejo k obvladovanju bolezni.«
 
Selničani ob zagonu Globalne strategije za eliminacijo raka materničnega vratu
Akciji osveščanja o pomenu preventive glede raka materničnega vratu so se na povabilo Zveze SUP pridružili tudi v občini Selnica ob Dravi, kjer je v turkizni barvi zasijal Hram kulture Arnolda Tovornika. Hram kulture Arnolda Tovornika je kulturno turistično informacijski center s knjižnico Selnica ob Dravi. Hram upravlja javni zavod, ustanovljen s strani občine. Objekt je zasnovan po najmodernejših standardih in opremljen z vrhunsko opremo, ki omogoča izvedbo najrazličnejših prireditev in dogodkov.
Ob pridružitvi akciji je županja dr. Vlasta Krmelj podala sledečo izjavo: »Občina Selnica ob Dravi ima v svoji razvojni strategiji začrtano pot k družbi zdravja. Pristop občine k globalni strategiji Svetovne zdravstvene organizacije proti popolni odpravi raka na materničnem vratu je družbeno odgovorno ravnanje, ki se tiče vseh nas. Z osvetlitvijo Hrama kulture Arnolda Tovornika smo naše občanke in občane opozorili na pomen preventive v zvezi s tem perečim zdravstvenim vprašanjem. Tudi v bodoče bomo z veseljem podpirali akcije, ki pripomorejo k boljši obveščenosti ljudi.«
 
Izjava direktorice presejalnega programa ZORA, dr. Urška Ivanuš, dr. med., spec. javnega zdravja: »V Sloveniji raka materničnega vratu od leta 2003 učinkovito preprečujemo v okviru organiziranega državnega presejalnega progama ZORA. Prav tako pa s cepljenjem humanim virusom papiloma (HPV) oziroma virusom, s katerimi se pogosto okužijo ženske in moški in katerih okužba lahko povzroča predrakave spremembe materničnega vratu hujše stopnje (CIN 2, CIN 3) in raka materničnega vratu, genitalne bradavice (kondilome) in papilome grla. Rak materničnega vratu predstavlja eno največjih svetovnih javnozdravstvenih neuspehov. Z velikim veseljem lahko sporočim, da je minister za zdravje na 10. izobraževalnem dnevu progama ZORA, ki je po neverjetnem naključju potekal prav na dan lansiranja strategije WHO za elimiancijo raka materničnega vratu povedal, da je Zdravstveni svet sprejel odločitev, da po poslej tudi cepljenje dečkov brezplačno.«  
Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) zato poziva vse države sveta, da se potrudijo in v naslednjem desetletju dosežejo cilj sprejete strategije, 90 % precepljenosti proti HPV.
 
ZORA je preventivni program za odkrivanje predrakavih in zgodnjih rakavih sprememb na materničnem vratu. V okviru tega državnega presejalnega programa, dobi na dom pisno vabilo na pregled k specialistu ginekologu vsaka ženska, stara med 20 in 64 leti, ki v zadnjih treh letih ni opravila pregleda z odvzemom brisa materničnega vratu. Ker rak materničnega vratu raste počasi in potrebuje več let, da iz predrakave oblike napreduje v raka, je mogoče s pregledi žensk na tri leta veliko večino nevarnih sprememb materničnega vratu odkriti in zdraviti pravočasno.
Ob programu ZORA poznamo v Sloveniji še državni presejalni program za raka dojk - DORA in državni presejalni program za rak na debelem črevesu in danki – SVIT.
 
V mesecu novembru se sicer vrstijo številni mednarodni mejniki na temo zdravja in človekovih pravic:
 -Svetovni dan sladkorne bolezni (14. november 2020). NIJZ ugotavlja naraščanje pogostosti sladkorne bolezni v Sloveniji, ki je ena od najpogostejših kroničnih bolezni in njena pojavnost narašča s starostjo. V letu 2019 je bilo v Sloveniji zabeleženo okoli  136.911 sladkornih bolnikov. Simbolna barva osveščanja o sladkorni bolezni je modra. Tudi na ta dan je mnogo kulturnih objektov zasijalo v modri barvi.
 -Svetovni dan nedonošenčkov (15. november 2020). Letos je potekal pod geslom »Skupaj za prezgodaj rojene dojenčke ‒ Skrb za prihodnost.« Obeležujemo ga od leta 2008 in je namenjen ozaveščanju o izzivih in bremenu prezgodnjega rojstva. V Sloveniji se prezgodaj rodi okoli 1.300 otrok na leto. Letos je v podporo tej akciji Ljubljanski grad zasijal v vijolični barvi.
 -Svetovni dan raka trebušne slinavke (19. november 2020). Vsakič v tretjem četrtku novembra obeležujemo dan pankreasa. Za rakom trebušne slinavke v Sloveniji v povprečju zboli okoli 400 ljudi. Večina obolelih je starejših od 60 let, so pa tudi izjeme. Tudi v tem primeru nekatere občine v Sloveniji z vijoličastimi lučmi v znak podpore ozaveščanju o tem raku osvetlijo določene objekte.
 -Mesec november je mesec osveščanja o rakavih obolenjih, ki prizadenejo moške. Gre predvsem za opozarjanje na raka prostate, mod, na duševno zdravje in preprečevanje samomora. Posamezniki lahko svojo podporo gibanju MOVEMBER, ki je začelo s to akcijo, izrazijo z nošenjem brk/brade. Po podatkih NIJZ ostaja rak prostate najpogostejši rak moških, predvsem starejših. Več kot dve tretjini bolnikov je starejših od 65 let. Na leto ga v Sloveniji diagnosticirajo pri okrog 1.500 moških. Akciji osveščanja, ki jo je v Mariboru začela Zveza Slovenska unija pacientov in Društvo za boj proti raku Štajerske Maribor so se do danes pridružili številni znani Mariborčani: mag. Stane Jurgec (prejemnik Zlatega častnega znaka svobode Republike Slovenije, ddr. Matjaž Mulej (zaslužni profesor UM in častni občan MOM), Andrej Feguš (Kvartet Feguš), prim. Danilo Mavrič (strokovni direktor ZD Adolfa Drolca)…
Picture
Zgodovinska napoved WHO za eliminacijo raka materničnega vratu - Razsvetlimo svet_17.11.2020

ZVEZA SUP IN INFO INPEA TOČKA pri Alma Mater Europaea – ECM ob Mednarodnem dnevu boja proti nasilju nad ženskami, 25. novembra 2020

​25. november obeležujemo kot »Mednarodni dan boja proti nasilju nad ženskami« od leta 1999. Ta dan obeležujemo v spomin na sestre Patria, Minerva in Maria Teresa Mirabal, politične aktivistke, ki so bile leta 1960 brutalno umorjena zaradi boja za pravice žensk proti dominikanskemu diktatorju Rafaelu Trujillou. Nasilje nad ženskami in deklicami ostaja najpogostejša kršitev človekovih pravic današnjega časa. Po podatkih Evropskega inštituta za enakost spolov (EIGE) je vsaka tretja ženska žrtev psihičnega ali spolnega nasilja. Generalna skupščina Združenih narodov je s sprejemom resolucijo 48/104 za odpravo nasilja nad ženskami opredelila nasilje nad ženskami, kot »vsako dejanje nasilja na podlagi spola, ki ima za posledico ali bo verjetno povzročilo fizično, spolno ali psihično škodo ali trpljenje žensk, vključno z grožnjo takih dejanj, prisile ali samovoljnega odvzema prostosti, ne glede na to ali se pojavljajo v javnem ali v zasebnem življenju.« INPEA, na podlagi mednarodnega sodelovanja, stremi k izboljšanju družbene sposobnosti prepoznavanja in odzivanja na neprimerno ravnanje s starejšimi osebami v kakršnih koli okoliščinah. Zato je v sodelovanju z Alma Mater Europaea – ECM leta 2025 vzpostavila prvo INFO INPEA TOČKO v Sloveniji. INPEA je bila že leta 2006 pobudnica »Prvega svetovnega dne osveščenosti o nasilju nad starejšimi« (The World Elder Abuse Awareness Day, WEAAD), ki ga je Generalna skupščina Združenih narodov leta 2011 določila kot svetovni mejnik ozaveščanja o nasilju nad starejšimi. Tako vsako leto 15. junija obeležujemo mednarodni dan ozaveščanja o nasilju nad starejšimi.
Zakon o preprečevanju nasilja v družini (ZPND) opredeljuje nasilje v družini kot vsako uporabo fizičnega, spolnega, psihičnega ali ekonomskega nasilja enega družinskega člana proti drugemu družinskemu članu oziroma zanemarjanje družinskega člana ne glede na starost, spol ali katerokoli drugo osebno okoliščino žrtve ali povzročiteljice oziroma povzročitelja nasilja. Statistični podatki kažejo, da so nasilju v družini pogosteje izpostavljene ženske kot moški. Med 90 do 97 odstotkih primerov nasilja v družini je povzročitelj nasilja moški nad žensko. Starejše ženske (nad 65 let) doživljajo fizično, psihično, spolno in ekonomsko nasilje, pogosto tudi različne oblike zanemarjanja (odrekanje medicinske oskrbe, osnovne nege).
Zagovarjamo ničelno toleranco zoper vsako obliko nasilja ter zavračamo in obsojamo vsa dejanja nasilja nad ženskami in deklet!

Vlada RS imenovala predsednika Zveze SUP, Boruta Ambrožiča za člana Komisije za ravnanje z gensko spremenjenimi organizmi (GSO), kot predstavnika NVO s področja varovanja zdravja

V Komisijo za ravnanje z gensko spremenjenimi organizmi (GSO) je že drugi mandat imenovan mariborski nevladnik in strokovnjak iz področja varovanja zdravja in s tem povezanimi človekovimi pravicami, Borut Ambrožič. Pravno podlago za delo Komisije GSO ji poleg evropskih predpisov daje Zakon o ravnanju z gensko spremenjenimi organizmi, ki tudi narekuje njeno ustanovitev. Pomembno določilo v zvezi s tem zakonom je tudi, da ima javnost pravico biti obveščena o ravnanju z GSO in vključena v postopke dovoljevanja skladno s tem zakonom.
Komisija GSO, ki jo sestavlja 17 članov, ima sledeče naloge:
  •           sprejema stališča in daje mnenja ter pobude v zvezi z uporabo genske tehnologije in ravnanjem z GSO ter glede družbenih, etičnih, tehničnih in tehnoloških, znanstvenih in drugih vidikov ravnanja z GSO,
  •           svetuje vladi o zadevah v zvezi z uporabo genske tehnologije in ravnanjem z GSO,
  •           obvešča in informira javnost o stanju in razvoju na področju uporabe genske tehnologije in ravnanja z GSO, o svojih stališčih in mnenjih ter o svojem delu,
  •           izmenjuje podatke in izkušnje s sorodnimi institucijami v tujini ter sodeluje z njimi.
Predstavnike nevladnih organizacij predlaga ministrstvo, pristojno za varstvo okolja, na podlagi javnega poziva. Vlada RS je na novembrski seji sprejela sklep o imenovanju članov Komisije za ravnanje z GSO. Med imenovanimi je tudi Mariborčan Borut Ambrožič, kot predstavnik NVO s področja varovanja zdravja. Na njegovo pobudo je leta 2015 zaživela prva informacijska točka INPEA -  International Network for the Prevention of Elder Abuse v Sloveniji. Mednarodno združenje za preprečevanje nasilja nad starejšimi deluje kot nevladna organizacija (NVO) s posebnim svetovalnim statusom z Ekonomskim in socialnim svetom Združenih Narodov (od leta 2003), Oddelkom za ekonomska in socialna vprašanja (DESA) in je priključena k Oddelku ZN za javno informiranje (DPI). INPEA, na podlagi mednarodnega sodelovanja, stremi k izboljšanju družbene sposobnosti prepoznavanja in odzivanja na neprimerno ravnanje s starejšimi osebami v kakršnih koli okoliščinah, zato da bodo kasnejša leta življenja brez nasilja, zlorab, zapostavljanja in izkoriščanja. Leta 2014 ga je INPEA imenovala za svojega predstavnika v Sloveniji. Nevladnik Borut Ambrožič je sicer aktiven strokovnjak na področju zdravstva, človekovih pravic, varovanja okolja ter kulturne in naravne dediščine. Zaradi njegovega referenčnega delovanja na omenjenih področjih je že bil imenovan v različna svetovalna telesa ali funkcije na lokalnem in državnem nivoju, kot so:  Zastopnik pacientovih pravic Maribor, Svet invalidov MO Maribor, Svet za javno zdravje in okolje pri MO Maribor in v Komisijo za pacientove pravice RS, Razvojna skupina projekta »Zgodnja poklicna in zaposlitvena rahabilitacija v procesu vračanja na delo, itd.
Borut Ambrožič ob imenovanju: »Civilna družba mora biti preko svojih predstavnikov soudeležena v vseh odločitvah, ki se tičejo vseh nas. Brez zdravja in čistega ter varnega okolja bi prenehali obstajati. Pojav novega korona virusa, ki je prizadel zlasti generacijo 65 plus in kritično manjšanje biotske raznovrstnosti nas opozarjata na krhkost naše družbe. Slovenija ima nadpovprečno visoko stopnjo biotske raznovrstnosti, kar prinaša tudi odgovornost do naslednjih rodov. Brez sodelovanja ne moremo govoriti o trajnostni strategiji, ki pomeni tak razvoj družbe, ki bo zadovoljila sedanje potrebe in ob tem ne oškodovala prihodnjih generacij.«
Kaj pa so gensko spremenjeni organizmi? To so rastline ali živali, vzgojene za ustvarjanje večjega donosa ali večjo odpornost na bolezni s spreminjanjem njihove celične in genske strukture, v postopkih, ki spreminjajo genski material drugače kot to poteka v naravnih razmerah s križanjem ali naravno rekombinacijo.
Gensko spremenjeno (GS) živilo pomeni živilo oziroma krma, ki vsebuje gensko spremenjeni organizem (GSO) ali je iz njega sestavljeno ali proizvedeno. Postopek odobritve novih GSO poteka na nivoju EU v skladu z Direktivo 2001/18/ES in Uredbo 1829/2003/ES. Slednja vzpostavlja pravila za zagotavljanje sledljivosti proizvodov, ki vsebujejo GSO ter hrane in krme, pridobljene iz GSO, v vseh fazah proizvodne in distribucijske verige.
V Sloveniji, oziroma v EU morajo biti Izdelki, ki so proizvedeni iz GSO, označeni z besedami »gensko spremenjen« oziroma »proizveden iz gensko spremenjenega« (ime organizma). S tako oznako pa ne rabijo biti označeni:
  •           meso, mleko, jajca, ribe in drugi izdelki, živali, ki so bile krmljene z GS krmo,
  •           fermentirani izdelki proizvedenih s pomočjo GS mikroorganizmov, na primer siri, jogurti in ostali mlečni izdelki in
  •           živila, pri katerih so bili uporabljeni encimi, proizvedeni iz GS mikroorganizmov.
Označevanje ni potrebno za živilo/krmo, ki vsebuje največ 0,9 % posamičnega dovoljenega GSO, pri čemer mora proizvajalec takega živila/krme tudi dokazovati, da je prisotnost le tega v izdelku naključna in tehnično neizogibna. Vsaka država članica EU mora izvajati inšpekcije ter preverjanje in analizo vzorcev ter določiti tudi učinkovite sankcije za kršitve.
Seznam odobrenih GSO si lahko ogledate na tej povezavi: https://webgate.ec.europa.eu/dyna/gm_register/index_en.cfm
​

Zveza Slovenska unija pacientov nosilec projekta »PREVENTIVA PRED KURATIVO« 2020

​Z mesecem novembrom 2020 se je zaključila celomesečna akcija osveščanja, ki je bila namenjena zdravju moških. Številne zdravstvene ustanove in nevladne organizacije po celem svetu, so ta mesec izvedle različne akcije, ki se osredotočajo zlasti na pomen preventive v zvezi z rakom prostate, mod, razvojem duševnih bolezni in preprečevanju samomora.
Na pobudo predsednika Zveze Slovenska unija pacientov in podpredsednika Društva za boj proti raku Štajerske Maribor, Boruta Ambrožiča so se akciji osveščanja v mesecu novembru pod sloganom »PREVENTIVA PRED KURATIVO« pridružili znani Mariborčani iz gospodarstva, kulture, glasbe, znanosti, NVO in zdravstva, ki so si za ta namen pustili rasti brke in/ali brado.
​Akcijo, katere nosilec je Zveza Slovenska unija pacientov v sodelovanju z INPEA Slovenija in Info INPEA točko pri Alma Mater Europaea – ECM,  Društvom za boj proti raku Štajerske Maribor, in UKC Maribor so podprli: mag. Matija Varl (vodja JSKD - Območne izpostave Maribor). Jaki Jurgec (operni pevec v SNG Maribor), Branko Potočnik (direktor podjetja INSA nepremičnine), 6pack Čukur (polagalec rim, in profesor keramičarstva na Srednji gradbeni šoli v Mariboru), zasl. prof. ddr. Matjaž Mulej (častni občan MO Maribor), Andrej Feguš, prof. viole (Feguš kvartet, Konservatorij za glasbo), prim. Danilo Maurič, , dr.med.spec. gin. in por. (strokovni direktor ZD Adolfa Drolca Maribor) in Borut Ambrožič (predsednik Zveze Slovenska unija pacientov in INPEA Slovenija).
Picture
Na globalni ravni sicer že od leta 2003 poteka globalno gibanje MOVEMBER, katerega primarni cilj je osveščanje javnosti o zdravju in boleznih, ki prizadenejo moške. Po celem svetu, tudi v Sloveniji, združuje gibanje, ki se je začelo v Avstraliji, več kot 5 milijonov podpornikov.
Zdravniki letno diagnosticirajo okoli 1613 primerov raka prostate. Za posledicami te bolezni umre letno okoli 403 moških pacientov. Rak prostate tako še naprej ostaja najpogostejši rak moških, predvsem v starostni skupini 65 plus (Register raka Republike Slovenije).  
Redni preventivni pregledi, zlasti pri tistih moških pacientih, ki imajo to bolezen že zabeleženo v družini, pomembno pripomorejo k pravočasnem ukrepanju oziroma zdravljenju. Zdravstvena stroka priporoča, da se samopregledovanje mod izvaja enako, kot pri dekletih samopregledovanje dojk. Rak mod se najpogosteje pojavlja pri mladih moških v starostnem obdobju med 18 in 35 letom.
Vodja referenčnih ambulant v ZD Adolfa Drolca v Mariboru, Zvezdana Mavrič Vražič in predsednica Društva za boj proti raku Štajerske Maribor: »Po 50 letu imajo moški pacienti možnost kontrole hormona PSA v referenčni ambulanti ob preventivnem pregledu. Zdravstveni delavci zagovarjamo preventivno skrb za lastno zdravje.«
Zdravstveni strokovnjaki so že leta 1986 na osnovi dotedanjih spoznanj in raziskav o tem, kateri dejavniki iz življenjskega in delovnega okolja so povezani z nastankom raka in kaj je mogoče ukreniti, da se zmanjša breme te bolezni, izdelali prvo različico Evropskega kodeksa proti raku. Za mnoge predstavlja enega temeljnih dokumentov s priporočili, ki ne varujejo le pred rakom, pač pa tudi pred drugimi kroničnimi boleznimi, ki so zaradi daljšanja življenjske dobe človeka vedno bolj pogoste.
Zveza slovenskih društev za boj proti raku je v sodelovanju z Onkološkim inštitutom Ljubljana in Ministrstvom za zdravje RS v okviru projekta »Priporočila proti raku naj ne obvisijo v zraku« predstavila najnovejšo različico Evropskega kodeksa proti raku z 12 priporočili, z upoštevanjem katerih si lahko izboljšate zdravje in zmanjšate tveganje raka.
Vse pomembne ukrepe v boju proti raku obsega tudi novi Državni program za obvladovanje raka 2017–2021 (DPOR 2017–2021), ki opredeljuje strateške cilje programa za zmanjševanje incidence, izboljšanje preživetja in večjo kakovost življenja onkoloških bolnikov od leta 2017 do leta 2021. DPOR temelji na ugotovitvah mednarodnih in slovenskih raziskav ter priporočilih Svetovne zdravstvene organizacije ter  predstavlja stališča zdravstvene politike, zdravstvene stroke in civilne družbe do celostnega obvladovanja raka. Rak ni ena sama bolezen, temveč več sto različnih, ki se razlikujejo po pogostosti, zdravljenju in izidu, imajo pa tudi različne bolj ali manj znane nevarnostne dejavnike. Pet najpogostejših vrst raka v Sloveniji so: kožni raki (brez melanoma), raki debelega črevesa in danke, prostate, dojke in pljuč. Letno se v Sloveniji sooči z diagnozo rak, okoli 14.000 ljudi. Spodbudno pa je, da se umrljivost zaradi raka manjša, predvsem od sredine devetdesetih let, kar kaže na večjo uspešnost zdravljenja.
V okviru projekta »PREVENTIVA PRED KURATIVO« je bil izdelan tudi e-letak na katerem najdete povezavo do priporočil: https://priporocila.si/  ​
Picture

Pomembno je, da kot pacient poznaš svoje pravice in dolžnosti!


OSNOVNI PODATKI

Zveza Slovenska unija pacientov (krajše; Zveza SUP)
Davčna številka: 60936185
Matična številka: 4067908000
Naslov: Trg Leona Štuklja 5, 2000 Maribor
TRR: IBAN SI56 1934 0501 1372 626 (DBS d.d.)

KONTAKT

info@zveza-sup.si
  • O NAS
  • PACIENTOVE PRAVICE IN DOLŽNOSTI
  • DOGODKI IN PROJEKTI
    • DOGODKI IN PROJEKTI 2019
    • STAREJŠI DOGODKI
    • Eknjiga o otr pravicah
    • Srebro
  • PODPORNIKI